Formalności po ślubie. Czyli co zrobić zaraz po zmianie stanu cywilnego

Wesele zakończyło się z przytupem, Wy obudziliście się w nowej, jakże pięknej rzeczywistości. To teraz pora zejść na ziemię i zająć się mnie przyjemnymi rzeczami. Jest sporo formalności po ślubie, które musicie załatwić. A w sumie to musi załatwić nowo upieczona żona.

fotograf ślubny płock

A wszystko przez zmianę nazwiska. Jeśli kobieta decyduje się na przyjęcie nazwiska męża (a w większości przypadków tak bywa) do wymiany poleci niestety dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, karty płatnicze i tak dalej. Ale po kolei.

Dowód osobisty

To najważniejszy dokument, na którego wymianę macie 4 miesiące od dnia ślubu. Warto jednak zgłosić się do urzędu zaraz po ślubie, bo wyrobienie nowego dowodu może jednak potrwać kilka tygodni. Ważne, żeby zabrać ze sobą akt małżeństwa, stary dowód osobisty, dwie fotografie 35 mm x 45mm oraz wypełniony formularz. Odebrać nowy dowód możecie jedynie osobiście. Pamiętajcie jednak o zabraniu tego starego.

Prawo jazdy

Aby wymienić prawo jazdy, należy udać się do urzędu miasta, w którym jesteśmy zameldowani. Musi jednak być to miasto powiatowe. Jeśli tak nie jest, udajemy się do starostwa. Wymiana prawa jazdy będzie Was kosztować 100,50 zł. A zabrać ze sobą trzeba: wypełniony wniosek, aktualne zdjęcie, dowód osobisty lub paszport, orzeczenie lekarskie (jeśli twoje badania niedługo stracą datę ważności, przed złożeniem wniosku należy je odnowić) i dowód wpłaty.

Paszport

Jeśli zaraz po ślubie planujecie egzotyczną podróż poślubną, pamiętajcie, że paszport będzie ważny przez 60 dni. Wyrobienie nowego to koszt 140 zł. W przypadku wyrobienia nowego paszportu ze względu na nazwisko, często obowiązują zniżki, o które musicie zapytać w swoim urzędzie. Do wyrobienia nowego paszportu potrzebne będzie: aktualne zdjęcie (35mm x 45 mm), dowód opłaty, dokument potwierdzający prawo do ulgi, paszport, który aktualnie używasz.

Oczywiście to nie wszystkie dokumenty do wymiany po ślubie. Pozostają jeszcze karty płatnicze (w tym celu musicie skontaktować się z Waszym bankiem), karty miejskie, dowód rejestracyjny, legitymacje szkolne. O zmianie nazwiska należy również poinformować lekarza rodzinnego, pracodawcę, uczelnię, spółdzielnie mieszkaniową, czy operatora komórkowego.


fotograf ślubny płock

Jak widać, trochę tych formalności się nazbierało. Nie zostawiajcie ich na ostatnią chwilę, żeby później nie okazało się, że z egzotycznej wycieczki nici, bo zapomnieliście wyrobić nowy paszport :)

Jeśli poszukujecie fotografa ślubnego Częstochowa lub okolice, piszcie śmiało na wnuk.photo@gmail.com. Razem wyczarujemy coś pięknego! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz