O co zapytać księdza przed ślubem kościelnym?

Zanim zarezerwujecie datę ślubu w kościele, warto jest zapytać księdza o kilka istotnych kwestii. Decydując się na ślub kościelny trzeba pamiętać, że to ksiądz jest gospodarzem i on decyduje co wolno, a czego nie. Poniżej dzielę się z Wami listą pytań, o które warto zapytać księdza na spotkaniu przed ślubem. To tak na wszelki wypadek, żeby w trakcie uroczystości nie było nieprzyjemnych sytuacji.

Wizyta w kościele nie powinna kończyć się na pytaniu o dostępność daty ślubu i potrzebne dokumenty. Choć to najważniejsze pytania... zaraz obok cennika za taką przyjemność :) Jest kilka kwestii, o które warto zapytać księdza. Oto kilka z nich.

Jesteście jeszcze sporo czasu przed ślubem? Nieunikniony będzie kurs przedmałżeński. Jedne odbywają się tylko w weekendy przez kilka tygodni, inne są przyspieszone i po 3 dniach jesteście po wszystkim. Zapytajcie zatem księdza, czy w owej parafii odbywają się kursy przedmałżeńskie i w jakim trybie. No i ile kosztują.

Ważne jest, czy w danej parafii dokumenty podpisywane są przez świadków przed mszą, czy tuż po niej. W zależności od tego, ksiądz poinformuje Was, o której godzinie powinniście pojawić się w kościele w dniu ślubu.

O co zapytać księdza przed ślubem kościelnym, pytania do księdza

Z pewnością chcecie, aby Wasz dzień ślubu był najpiękniejszy na świecie. Oprawa muzyczna mszy, dekoracje kościoła, to elementy o które musicie zapytać. Czy w czasie mszy może grać wynajęty przez was muzyk, czy zamiast organisty, może śpiewać inna osoba, która akurat Wam przypadła do gustu, czy możliwa jest dekoracja kościoła i w jakim zakresie. Ksiądz na przykład niekoniecznie może zgodzić się na zapalone lampiony czy świece stojące na ziemi.

O co zapytać księdza przed ślubem kościelnym?Często pomijanym, a ważnym aspektem jest wyjście z kościoła. Zazwyczaj na głowy Pary Młodej sypią się monety, ryż, czy konfetti. I tu pojawia się problem. Bo ksiądz często na takie atrakcje się nie zgadza. Przed naszym ślubem dowiedzieliśmy się, że owszem, możemy rzucać czym chcemy, ale trzeba będzie zapłacić 50 zł panu kościelnemu za sprzątnięcie terenu przed świątynią.

Wprawdzie rzadko się to zdarza, ale bywa, że w danym kościele panuje zasada, iż do ołtarza Panny Młodej nie może prowadzić tata. Tak jak i warto zapytać o możliwość uczestnictwa dzieci w mszy. Jeśli zatem chcecie, aby to ojciec prowadził Was do ślubu, albo żeby to dzieci podawały obrączki, poinformujcie o tym księdza na spotkaniu.

O co zapytać księdza przed ślubem kościelnym?

Jeśli decydujecie się, aby uwiecznić Wasz ślub przez fotografa, czy kamerzystę, zapytajcie księdza, czy istnieje taka możliwość i ewentualnie, czy są jakieś zasady, których powinni się trzymać. Z pewnością ksiądz poinformuje Was, że fotograf/kamerzysta musi posiadać odpowiednią legitymację zezwalającą na fotografowanie/filmowanie w obiektach sakralnych. Zresztą na ten temat powinniście porozmawiać też z Waszym kamerzystą/fotografem.

To chyba najważniejsze kwestie, które warto poruszyć z księdzem jeszcze przed ślubem, czy nawet przed zarezerwowaniem terminu. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych nieporozumień i spokojnie będziecie mogli cieszyć się swoim dniem ślubu :)

Jeśli poszukujecie fotografa ślubnego Częstochowa lub okolice, piszcie śmiało na wnuk.photo@gmail.com. Razem wyczarujemy coś pięknego! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz